India – prečo sa nebáť vycestovať a pár tipov pred cestou

Bez komentárov

Pred pár mesiacmi mi moja milovaná kamarátka a bývalá kolegyňka Lenička oznámila, že poletíme spoločne s ďalším kamarátom Robíčkom do Indie. Priznám sa, že ma to prekvapilo a mňa samotnej by nikdy nenapadlo do tejto krajiny vycestovať. Ale keďže ma cestovanie a nové výzvy neskutočne napĺňajú, samozrejme som povedala áno! Mala som ale veľké obavy pred cestou. Predsa sa o Indii na Slovensku a v Česku hovorí dosť negatívne. Vlastne po celej Európe a Severnej Amerike. Všade odpadky, smrad a špina, chudoba a nebezpečný Indovia, ktorí v nočných vlakoch a autobusoch znásiľňujú ženy. Tak nejak si Indiu predstavuje takmer každý.

Ja som sa ale naučila nesúdiť krajiny podľa druhých. Každému vyhovuje niečo iné. Ja mám ráda dobrodružstvo a spoznávanie miestnych ľudí a krajinu beriem takú, aká je a nasávam jej krásu. Ako povedala moja kolegyňka Maruška, nikde nie je hnusne. Všade je krásne a každý si to musí užiť sám podľa seba. Pravdaže obavy z nových krajín vždy boli a vždy budú. Každý to ale v sebe musí spracovať a záleží na človeku, ako sa s tým popasuje.

V polke decembra 2018 sme všetci traja s menšími obavami čo nás tam čaká, nasadli do lietadla a po 17 hodinách dosadli v New Delhi. V pláne sme mali cestovať vlakmi ale nepodarilo sa nám ich zarezervovať z Čiech, takže sme nemali naplánovaný prvý transfer do Agry.

Prvá vec, čo nás prekvapila a neustále prekvapovala celé 3 týždne čo sme cestovali bola, že človek sa nemusí báť, že sa na nejaké miesto nedostane. Pokiaľ sa nepodarí zarezervovať vlak, existujú autobusy. Pokiaľ sa človek nechce tlačiť so spotenými Indami v autobuse, nie je problém si dohodnúť vodiča, ktorý ťa odvezie aj do 12 hodín vzdialeného mesta. A pravdaže medzi veľkými mestami lietajú lietadlá. My sme si vyskúšali všetky typy dopravy. Človek ale musí byť pripravený na to, že 100 km na indických cestách znamená 3-4 hodiny jazdy.

Ďalej sme boli pripravení na špinu, smrad, odpadky a výkaly všade. Prekvapilo nás, že až na pár výnimiek boli mestá fakt čisté. Čisté rozumej sem tam nejaký smeť, ale žiadna hrůůza to nebola. Agra, Jaipur, Bombaj, Mysore, Aurangabad, Ooty – to sú mestá, ktoré sme navštívili a čistota nebola o nič horšia ako hocikde inde v Ázii. Alebo sme na veľmi znečistené miesto proste nenatrafili. Veľký šok prišiel na Baga beach, Goa. Je to 7 km dlhá pláž plná barov a opití Indovia nemajú zmysel pre poriadok. Každú noc a nasledujúce ráno bola pláž plná fliaš od piva a plastu. Upratali to okolo obeda a večer znova rovnaký príbeh. Po Silvestri sa človek bál po pláži chodiť a kúpať sa v mori. Veľká rada pre toho, kto si chce užiť krásne indické pláže – navštívte radšej juh Goa. Pokiaľ ste party človek a ráno aj tak spíte a nechcete sa prechádzať pri východe slnka po pláži, sever a hlavne Baga beach sú ideálne.

A čo miestni obyvatelia? Väčšinou veľmi milí ľudia, ochotí pomáhať. Takmer každý vie po anglicky a keď nevie, zavolá si kamošov a vo veľkej skupine diskutujú tvoj problém. Na každom mieste kde sme boli, sme boli takmer jediní bieli turisti. Boli sme za hviezdy. Denne sme absolvovali niekoľko selfiečiek s miestnymi rodinami, dievčatami a chlapcami. Väčšinou slušne požiadali o selfie, na Baga beach si nás ale na pláži fotili a natáčali hlavne chlapi pod vplyvom alkoholu. Nebolo to moc príjemné, ale po niekoľkých pivách na slnku na pláži to človeku začne byť jedno 😀

Všade prítomná chudoba a ľudia bez domova? Prekvapilo nás, že vo veľkých mestách a hlavne v centre miest jazdili moderné autá, ľudia boli pekne oblečení, budovy boli nové a chudobných ľudí sme takmer nevideli. Ďalej od centra a hlavne na autobusových a vlakových staniciach to už bolo horšie. Chudobné deti žobrajúce o peniaze, chudobné ženy s miminom prosiace o jedlo. Ľudia spiaci na zemi a zakrytí kartónom. Stále to ale nebolo také hrozné, ako sme očakávali.

India je plná krásnych miest a farieb. Plná obrovských chrámov a palácov. Plná histórie a náboženstva. Dokonca sa snaží obmedzovať plasty a na rozdiel od Thajska sme ku každému nákupu dostali buď papierové alebo textilné tašky a ku drinku papierové slamky 🙂 A hlavne to jedlo! Každý večer sme si naobjenávali hromadu jedla a vyskúšali vždy niečo nové. S výberom reštaurácií nám pomáhal TripAdvisor a vždy sme odchádzali spokojní. Nemali sme žiadne žalúdočné problémy. Neriskovali sme a vždy jedli na overených miestach.

Zhodli sme sa, že India vôbec nie je taká, ako si ju ľudia predstavujú a že táto krajina nás veľmi milo prekvapila.

Je India pre teba vhodnou krajinou?

Pokiaľ chceš spoznávať kultúru, skvelé jedlo a hlavne si človek, ktorého nevystresuje takmer nič a dokážeš sa vžiť do krajiny a do miestnych zvykov a problémov, určite ÁNO! Je to veľká výzva a na konci cesty budeš rád, že si ju prijal!

Pokiaľ ti ale vadí keď niečo nefunguje ako má, dokáže ťa vystresovať meškajúci vlak alebo autobus a neistota, či sa niekam dostaneš lebo si si objednal taxi a taxi malo prísť pred 4 hodinami ale stále nechodí, pokiaľ nemáš rád raz za čas studenú sprchu a vadí ti občasný smrad a nemáš rád kravy alebo sa ich bojíš, zvoľ radšej inú destináciu 🙂

Pokiaľ si sa rozhodol vycestovať, tu je pár tipov pred cestou (je to predsa chudobná krajina a na niektoré veci si treba dávať pozor):

 1. Ako v každej krajine v Ázii alebo inde na svete, nechoď v noci sám po tmavých uliciach!
 2. Obliekaj si dlhé nohavice a tričko, ktoré nemá výstrih a ktoré ti zakryje ramená – platí hlavne pre ženy.
 3. Pokiaľ jednému Indovi/Indke odpovieš áno na otázku, či si môže s tebou urobiť selfie, priprav sa na zástup ľudí čakajúcich na selfie.
 4. Buď pokorný a priateľský k miestnym obyvateľom a nerob zo seba niečo viac.
 5. Priprav sa na veľa myfriendov, ktorý ťa budú chcieť nalákať do ich obchodu alebo ich výhodného transferu. Nebav sa s nimi.
 6. Ženy s malými deťmi žobrajúce o peniaze a jedlo sú takmer všade mimo veľké centrá miest. Nedívaj sa na nich a nevšímaj si ich.
 7. Alkohol kupuj vo Wine shopoch. V klasických obchodoch sa kúpiť nedá a je niekedy aj 10x lacnejší ako v reštauráciách/baroch a hlavne veľa reštaurácií alkohol ani nepredáva.
 8. Keď budeš sedieť v aute na nekonečnej ceste do ďalšieho mesta, radšej zavri oči. Indovia jazdia fakt šialene 😀
 9. Niekedy 40 minút znamená 4 hodiny.
 10. Bookuj hotely, ktoré sa dajú stornovať. Zmena plánu je vždy vyhradená.
 11. A hlavne! Všímaj si krásy krajiny a nenechaj sa ničím vystresovať. Si predsa na dovolenke 🙂

 

10% zľava pre teba na booking.com TU!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s