20 dní v Indii – itinerár a čo by sme na ňom zmenili?

Bez komentárov

20 dní cestovania po Indii bolo plných dobrodružstva a nekonečných presunov z jedného mesta do druhého. Mali sme fakt nabitý program a na jednom mieste sme dlho neostávali, pretože sme chceli vidieť čo najviac. Posledný deň sme sa zhodli, že niektoré miesta by sme vynechali a nahradili inými, ako to už vždy pri cestovaní do neznámych miest býva 😀

Najprv ale náš itinerár…

A týmto veľká vďaka a poklona Leničke, ktorá to dala celé dohromady a ja som prvý krát v živote nič neplánovala 🙂

Deň 1 – Z New Delhi do Agry

Prílet do New Delhi a transfer do Agry. Keďže sme nemali zabookovaný vlak, pretože nám zabookovať indické vlaky cez https://www.irctc.co.in/nget/ z ČR nefungovalo, na letisku sme si vybavili súkromný transfer. Cesta (220 km) trvala cca. 4 hodiny a dorazili sme neskoro poobede. V Agre sme prespali 1 noc. Večer sme vyrazili na vlakové nádražie a chceli sme si kúpiť lístok do Jaipuru. Bohužiaľ neúspešne, vlak bol vypredaný. Preto sme si večer vybavili znova súkromný transfer.

Deň 2 – Agra a presun do Jaipuru

Ráno sme vstali pred východom slnka a okolo 6:30 vyrazili na Taj Mahal. Z hotelu sme to mali pár minút pešo. Prekvapili nás bezpečnostné opatrenia pred vstupom – nie sú dovolené napríklad knihy alebo zápisníky (kniha o Indii je jediná, ktorú si zo sebou vziať môžete), cigarety a zapalovač, selfie tyč, pero … Všetko si to ale môžete uschovať u vstupu. Počítajte ale s tým, že z cigariet vám tak polovica nenápadne zmizne 😀

Po Taj Mahale sme vyrazili na Agra Fort, červenú pevnosť, ktorá je v Agre turistickou atrakciou č. 2. V neskorých poobedných hodinách odjazd do Jaipuru. Cesta trvala cca. 5 hodín.

Deň 3 – Jaipur

Po raňajkách sme hneď odchytili tuktukára, ktorý nám ponúkol, že s nami bude celý deň jazdiť po najznámejších pamiatkach Jaipuru za pre nás smiešne peniaze. A tak sme navštívili Amer Fort, City Palace, Jantar Mantar a Hawa Mahal. Pre mňa asi najkrajší deň v Indii, Jaipur je nádherné mesto plné farieb a historických pamiatok 🙂

Deň 4 – Jaipur a odlet do Bombaja

Pred odletom do ďalšej destinácie sme sa ešte po ceste na letisko stihli zastaviť na Jawahar Circle, čo určite nesmiete vynechať. V Bombaji sme večer stihli Bránu Indie a návštevu Havana baru. Na ďalší deň sme mali naplánované mesto Aurangabad, ale nemali sme transfer. Pod vplyvom pív, mojita a pár kyblíkov cuba libre sme sa s naším novým indickým kamarátom Sibim dohodli, že nás na ďalší deň do Aurangabadu odvezie…

Deň 5 – nekonečně čakanie a presun do Aurangabadu

Po prebudení a vytriezvení sme začali rozmýšľať, či je dobrý nápad ísť s neznámym Indom niekoľko stovák km do ďalšieho mesta a spomenuli sme si na niektoré hororové príbehy o mŕtvych turistoch. Rozhodli sme sa, že si radšej znova objednáme súkromný transfer. Na recepcii nášho hostelu nám ho privolali a mal prísť za 40 minút. Čakali sme 4 hodiny a stále nechodil. Pravdaže recepčný stále opakoval, že za 5 minút už príde. Prestalo nás to baviť a nakoniec sme sa rozhodli ísť s naším novým kamošom, však vyzeral slušne. Žijeme a všetko dobre dopadlo. Strávili sme 8 hodín v aute a do mesta prišli až neskoro v noci.

Prosím všetkých, aby si z tohto nebrali príklad! 😀 Mali sme šťastie, že sme narazili na slušného Inda, ktorý iba chcel nových kamošov. Nemal ale urobiť jednu vec. Pri prvých kilometroch cesty sa nás spýtal: “Ako to, že ma nepoznáte a že mi tak dôverujete? Veď by som vás mohol zabiť.” V tom som ja vedela a cítila, že nás nezabije. Lenička chcela vystúpiť z auta a mala úplne opačný pocit. Sibi si to u nej hneď pos.al. V nasledujúcich minútach/hodinách jazdy bolo dusno a Sibi musel Leničke ukázať, či v jeho púzdre na gitaru je skutočne gitara. A bola… Prišla menšia úľava a pri dorazení do cieľa sa nálada výrazne zlepšila.

Deň 6 – Ellora Caves 

Z Aurangabadu sú Ellora Caves asi hodinku autom. Sibi nás tam pravdaže odviezol a strávil s nami celý čas. Mali sme to na celodenný výlet, pretože ten komplex “jaskýň” je obrovský. Z názvu by ste čakali klasické jaskyne, je to ale množstvo buddhistických, hinduistických a džinistických stavieb, prevažne kláštorov vytesaných do skál.

img_0787
Ellora Caves

Deň 7 – Z Aurangabadu do Bombaja

Ráno sme vstali, naraňajkovali sa a zamierili naspäť smer Bombaj. Tento krát to bolo skoro 10 hodín v aute, takže znovu celý deň zabitý na ceste. Rozlúčili sme sa s kamošom a poďakovali mu, že nás tak krásne odviezol.

Deň 8 – Bombaj a let do Coimbatore 

Ráno sme strávili prechádzkou po Bombaji a návštevou železničnej stanice, ktorá je jedným z hlavných cieľov turistov. Krásna historická budova z 19. storočia je dnes zapísaná v UNESCO World Heritage Site. Poobede sme vyrazili na letisko a smer Coimbatore. V Coimbatore sme strávili len 1 večer kvôli presunu do mestečka Ooty.

Železničná stanica v Bombaji
Železničná stanica v Bombaji

Deň 9 – Z Coimbatore do Ooty

Budík nastavený na 4:15 a presun vlakom do mesta Metupalaiyam. Prvý krát, čo sa nám podarilo na nádraží kúpiť si lístky na vlak a vlak bol poloprázdny! Odtiaľ sme chceli stihnúť Toy Train do Ooty. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo, pretože Toy Train bol mesiac dopredu vypredaný, čo sme netušili. Vydali sme sa preto na autobusovú stanicu a mysleli sme si, že chytíme autobus, ktoré chodili každých 15 minút. Videli sme, že do autobusov ľudia naskakujú za jazdy a človek si nemá šancu sadnúť. Keď nám to ani na 3. pokus nevyšlo, vzali sme minivan spoločne s idickými mladými cestovateľmi, ktorí tiež nechceli riskovať autobus. Cestou sme videli nádherné čajové plantáže a hory. Poobede sme strávili prechádzkou po meste Ooty a návštevou miestneho wine shopu, ktorý pripomínal noru opilcov a bezdomovcov… Zohnali sme tam ale dobré a lacné pivo a kupodivu boli všetci milí.

Deň 10 – Ooty 

Návšteva 2 tovární na čaj a čokoládu (Benchmark Tea Factory a The Tea Factory and The Tea Museum), ktoré boli od seba vzdialené iba pár metrov. V obidvoch továrňach sme videli proces spracovania čajov, v The Tea Factory je vytvorený most ponad všetky stroje, takže človek všetko dokonale vidí. V Benchmark Tea Factory je možné pozorovať spracovanie čajov iba za sklom. V obidvoch továrňach sa dá čaj ochutnať a následne kúpiť. Po návšteve továrne sme pokračovali do menšej čajovej plantáže Tea Park a po ceste sme videli ďalšie veľké plantáže.

img_1048
Tea Park

Deň 11 – Z Ooty do Mysore

Ďalší deň sme ráno vstali a išli na autobusovú stanicu čeknúť, ako vypadajú autobusy do mesta Mysore. Hneď sme aj do jedného nastúpili, pretože bol úplne prázdny, čo nás dosť prekvapilo. Čakali sme hodinu a pol, kým sa autobus naplnil ale boli sme radi, že nemusíme stáť. A tak sme absolvovali cca. 7 hodinovú cestu do ďalšieho mesta. Táto cesta utiekla neskutočne rýchlo, pretože sme míňali krásne hory, plantáže a národné parky. Do mesta sme dorazili až večer.

Deň 12 – Mysore

V meste Mysore sme ráno navštívili Mysore Palace. Nádherná stavba zvonku aj zvnútra, ktorú rozhodne nie je možné vynechať. Po niekoľkých hodinách sme pokračovali na miestny trh Devaraja Market a odtiaľ sme si vzali tuktuk a navštívili miestne hinduistické chrámy. Večer sme pokračovali znova k Mysore Palace a neverili sme vlastným očiam, ako nádherne je palác osvetlený. Vyzeral úplne inak ako cez deň a krajšie osvetlené miesto som asi ešte nevidela 🙂

img_1637
Devaraja Market
img_1302
Mysore Palace

Deň 13 – Z Mysore do Bangalore, z Bangalore na Goa

Ráno sme znovu nasadli na autobus do mesta Bangalore, z ktorého sme leteli na Goa. Po ceste autobus dostal defekt a chvíľku sme začali pochybovať, či lietadlo stihneme. Neverili sme, ako rýchlo bola situácia vyriešená. Po pár km sme zastavili v malom mestečku, kde bol hneď pristavený náhradný autobus a tak sme takmer nemeškali. 4 hodiny autobusom, hodina a pol taxíkom na letisko, hodina a štvrť lietadlom a hodina a pol taxíkom a konečne sme dorazili na Baga beach!

Deň 14 – Deň 20 – Baga beach, Goa

Keďže sme 2 týždne stále cestovali a presúvali sa z jedného miesta na druhé, nasledujúcich 6 dní sme si dali relax na pláži Baga. Je to najznámejšia a najviac party pláž a podľa toho to tam aj vypadalo 😀 Keďže sme tam boli v dobe Silvestra a i indických prázdnin, pláž bola plná mladých alkoholom napojených Indov. Večer si človek nevedel vybrať do akého plážového baru si sadnúť, lebo ich boli stovky na celej 7 km pláži plus najznámejšia party ulica Tito’s Lane.

Jeden deň sme navštívili Anjuna beach, pláž to bola krajšia ale nedalo sa tam veľmi kúpať kvôli skalám.

A aký bol Silvester na Baga beach? Do baru sme stihli prísť pár sekúnd pred polnocou, lebo taxikár trošku zablúdil. Strávili sme tam max. 20 minút, lebo hudba sa nedala počúvať. Následne sme sa presunuli na preplnenú Tito’s Lane a našli bar Cape Town Cafe, v ktorom hrala medzinárodná novodobá hudba (čo je skoro nemožné, lebo všade hrajú indické techno :D). 1.1.2019 vypadala Baga beach ako po výbuchu. Všade samé smeti a oblečenie na pláži či vo vode, ľudia spiaci na pláži.. No jo, bola to veľká party.

Čo by sme na našom itinerári zmenili?

Ako po každom cestovaní po neznámej krajine, aj po našej 20 dňovej ceste po Indii sme sa zhodli, že by sme niektoré miesta vynechali a namiesto toho navštívili iné. A ktoré to sú?

Vynechali by sme Aurangabad + Ellora Caves. Bol to krásny komplex, ale strávili sme 2 dni cestou tam a naspäť, čo je pri 20 dňovom cestovaní asi zbytočne veľa. Namiesto toho by sme ostali dlhšie v Bombaji. Ďalej by sme vynechali Ooty a navštívili by sme radšej Jodhpur a Varanasi.

10% zľava na booking.com pre teba TU!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s