Annapurna Base Camp Trek, Nepál – Otázky a odpovede

Bez komentárov

Po absolvovaní individuálneho Annapurna Base Camp treku pred pár mesiacmi a predchádzajúceho niekoľko mesačného plánovania som sa rozhodla, že vám ostatným to plánovanie trochu uľahčím a zodpoviem na pár najčastejších dotazov, ktoré sa ma rôzny ľudia po treku pýtali. Dúfam, že to potencionálným individuálnym dobrodruhom pomôže a pokiaľ vám tam niečo chýba, napíšte mi a veľmi rada ďaľšie dotazy doplním 🙂

TAK JDEME NA TO! ❤️

Aké povolenia na trek sú potreba si vybaviť? Kde sa to vybavuje?

Povolenia vybavíte v Nepal Tourism Board v Káthmandú, ulica Pradarshani Marg. So sebou pas, 3 pasové fotografie, doklad o cestovnom poistení, plán a dátumy cesty, ktoré im tam musíte napísať a hotovosť – nepálske rupie. Vybavujú sa 2 karty – TIMS Card (Trekkers’ Information Management Systems Card) – niečo ako váš vysokohorský občiansky preukaz a Povolenie na trek do danej oblasti. Dohromady za 5000 NPR. Vystavia vám to tam na počkanie 🙂

Ako vyzerá ubytovanie počas treku?

Ubytovanie je v klasických horských “tea housoch”. Na začiatku treku sú v izbách okrem postele občas aj WC so sprchou a teplou vodou a elektrické zástrčky. Čím idete vyššie, izby pozostávajú iba z postele a poličky, WC a sprcha sú spoločné a mobil si môžete nabiť iba v spoločenskej miestnosti za príplatok, takisto je teplá sprcha za príplatok. Čím je človek vo vyššej nadmorskej výške, poplatok je väčší a väčší. Vo väčšine tea housoch majú dostatok perín, ale odporúča sa si so sebou vziať vlastný spacák do 0°C.

Ako sa dá rezervovať ubytovanie počas treku?

Pokiaľ idete sami bez agentury, ubytovanie sa nedá úplne rezervovať, maximálne v prvom meste Ghandruk na Bookingu. Je normálne prísť do dedinky a zohnať si ubytovanie až na mieste, miest na spanie je dosť. A keď nebude miesto v prvom tea house, tak určite bude miesto v tom druhom 🙂

Je v ubytovaní dostupná wifi? Je počas treku signál?

Na začiatku treku v menších nadmorských výškach je signál a dostupná wifi v spoločenských priestoroch, niekedy siaha až do izby. Ale po cca. 2 dňoch na treku, nad dedinkou Bamboo, už signál nie je. Vyššie v dedinke Dovan sa dá zaplatiť za wifi a funguje podľa počasia, vyššie už ani wifi nefunguje. Je potreba sa pripraviť na cca. 3 dni bez signálu a internetového spojenia.

Ako je to so sociálnym zariadením, sprchy, WC, umývadlá?

Na začiatku treku môžete mať WC aj teplú sprchu a umývadlo na izbe (bežné v Ghandruk a Chhomrong), vyššie už je všetko “spoločné”, voda v umývadle ľadovo studená a za teplú sprchu sa pripláca – vyššia nadmorská výška = vyšší príplatok.

A čo jedlo? Aký je tam výber?

Výber jedla ma milo prekvapil. Síce tam okrem tuniakových konzerv mäso nenájdete, máte ale na výber od vajíčok alebo palaciniek na raňajky, po cestoviny, pizzu alebo klasické ázijské rezance a ryžu. Tradičné jedlo Dal Bhat (šošovicová polievka, dusená zelenina, ryža, ryžové smažené placky) majú na každom rohu.

Ako sa na treku orientovať?

Mne veľmi pomohla aplikácia maps.me. A tiež miestni obyvatelia, ktorých som sa vždy pýtala na cestu, pokiaľ som už bola bezradná 😀 Obecne sa po treku ale pohybuje veľa ľudí a chodník je z najväčšej časti iba jeden.

Aké je počas treku počasie?

Prekvapilo ma, aké bolo v menších nadmorských výškach teplo. Prvé dni keď svietilo slnko, tak som sa aj v krátkom tričku potila 🙂 Samozrejme čím vyššie, tým chladnejšie, ale najnižžšiu teplotu som mala niečo málo pod nulou. Horšie to už bolo s dažďom a búrkami, ktoré tam boli na dennom poriadku. Niekedy začala búrka už o 11 ráno a trvala až do večera, niekedy to začalo až večer. Je preto dôležité vstať čo najskôr. Ja som mala budík každý deň na 5:00 a keď začali búrky, už som bola šťastná a suchá na ďaľšom mieste.

Nejaké tipy čo všetko si zbaliť, na čo nezabudnúť alebo naopak, čo je zbytočné si brať?

Určite nebudem písať zoznam všetkých vecí, ktoré si zbaliť ale pár tipov sem hodím 🙂

Veľmi dôležité je zbaliť sa fakt naľahko, lebo každý kg naviac ti tam pripadá neuveriteľne ťažký. Doporučujem si kúpiť oblečenie z merino vlny, ktoré vydrží veľmi dlho bez zápachu, je antibakteriálne, rýchloschnúce a dobre zahreje. Dve krátke tričká, dve dlhé tričká, dvoje spodné nohavice, super sú aj merino nohavičky a podprsenky – toto ako základné spodné vrstvy stačí. Ďalej termo legíny/nohavice, fleecovú mikinu, dobrú nepremokavú bundu, nepremokavé turistické nohavice (na treku mi každý deň pršalo) a pršiplášť. Na deň/noc v Annapurna Base Campe je potreba teplejšiu bundu. Je dobré mať so sebou dvoje turistické topánky (v prípade veľkého dažďa je fajn si ráno obuť nezmoknuté topánky lebo tie z predošlého dňa vám pravdepodobne neuschnú).

Pokiaľ máte solárnu nabíjačku, nebude určite na škodu. Dajú sa tam nabiť telefóny/power banky, ale na tých spoločných zástrčkách je vždy “plno”, takže ja som radšej hodila solárnu nabíjačku cez deň na batoh a celý deň s ňou chodila. Powerbanka je samozrejmosť 🙂

To, či si vrať so sebou spacák alebo nie, je diskutabilné. Ja som ho po dvoch dňoch nechala v dedinke Chhomrong, kde som si ho neskôr vyzdvihla, lebo som zistila, že na každom ubytovaní majú periny, ktoré mi bohato stačili. Ja som ale mala veľmi ťažký spacák, takže pokiaľ si niekto chce brať vlastný, určite stačí tenší, do cca. 0°C. Pod nulou bolo iba v noci pod Annapurnou.

Netreba zabúdať na ochranu pred slnkom, ktoré je tu veľmi silné. Takže opaľovací krém so SPF 50, slnečné okuliare a šiltovku, to je dobré kombo proti spáleniu 🙂

Ďaľej netreba zabúdať na tablety na dezinfekciu vody (purifikačné tablety) alebo mať so sebou fľašu s filtrom na vodu, odporúčam od firmy Grayl.

Lekárnička by mala byť tiež súčasťou tvojho batohu. A čo do nej? Dezinfekcia, obväzy, leukoplasty, lieky na hnačku a bolesť … Taká turistická klasika. V miestnych lekárniach v Káthmandú určite poradia, ja si zvyknem lieky na hnačky kupovať vždy v krajine, do ktorej som priletela. A verte mi, je to tá najdôležitejšia časť lekárničky, ktorú potrebujete.

Klasická kozmetická taštička – FAKT NIE JE POTREBA 😀 Je to zbytočne ťažká vec. Stačí mydlo a malá lahvička šampónu. Počas treku sa rozhodne nebudete sprchovať každý deň. Veď komu by sa v tej zime chcelo?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s